Na temelju članaka 9. stavka 1. točaka 1., 2., 5., 8. i 10., te članka 31., a u skladu s člankom 19. stavkom 3. te člankom 30. Zakona o morskom ribarstvu (»Narodne novine« br. 81/13, 14/14 i 152/14) ministar poljoprivrede donio je
PRAVILNIK O ULOVU I PROMETU IGLUNA (Xiphias gladius)
Pravilnik je objavljen u Narodnim novinama broj 4/17., a stupa na snagu 14.01.2017.
OPĆE ODREDBE
U svrhu racionalnog gospodarenja i zaštite igluna ovim Pravilnikom propisuju se odredbe koje se odnose na ulov i promet igluna, kao i prateću kontrolu i nadzor, te uključuju sljedeće odredbe:
– kojima se definiraju pojmovi vezani uz kvotu,
– o vremenskim ograničenjima ribolova igluna,
– o obavljanju ribolova, te dozvoljenim ribolovnim alatima i ribolovnoj opremi,
– o minimalnoj ulovnoj veličini i prezentaciji ulova,
– o upravljanju kapacitetom ribolovne flote za ulov,
– o načinu obavljanja športskog ribolova igluna,
– o načinu obavljanja rekreacijskog ribolova igluna,
– o uzorkovanju,
– o lukama određenim za iskrcaj
DRŽAVNA KVOTA
Državna kvota podrazumijeva ukupnu izlovnu kvotu dodijeljenu Republici Hrvatskoj.
Kada Ministarstvo nadležno za poslove ribarstva na temelju zaprimljenih podataka utvrdi da je cjelokupna izlovna kvota iskorištena, ministar nadležan za poslove ribarstva donosi Odluku o prestanku ribolova.
VREMENSKA OGRANIČENJA
Ribolov igluna dozvoljen je tijekom razdoblja od 1. lipnja u 00:00 sati do 31. prosinca u 24:00 sata ili do iskorištenja izlovne kvote dodijeljene Republici Hrvatskoj unutar tog razdoblja.
ALATI I OPREMA ZA ULOV IGLUNA
Gospodarski ribolov igluna smije se obavljati samo uz uporabu odmeta, panule i plutajućeg parangala.
Zabranjen je ulov, zadržavanje na plovilu, iskrcaj, prekrcaj, prijevoz, skladištenje, prerada, prodaja, izlaganje i nuđenje na prodaju igluna ulovljenog ribolovnim alatima koji nisu navedeni u stavku 1. ovoga članka.
MJERE UPRAVLJANJA RIBOLOVNIM KAPACITETOM
Gospodarski ribolov igluna smije se obavljati samo plovilom na koje je izdana povlastica za obavljanje gospodarskog ribolova na moru ribolovnim alatima iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika, i koje je upisano u ICCAT-ov registar plovila (ICCAT Record of SWO-MED Vessels). Uvjete i kriterije za upis plovila u ICCAT-ov registar plovila propisuje ministar Odlukom.
MINIMALNA ULOVNA VELIČINA
Zabranjen je ulov, zadržavanje na plovilu, iskrcaj, skladištenje i stavljanje na tržište igluna manjeg od 100 cm duljine mjereno od vrha donje čeljusti do kraja repne peraje po središnjoj osi (LJFL), odnosno cijelog igluna mase manje od 11,4 kg, odnosno igluna bez škrga i utrobe mase manje od 10,2 kg.
ŠPORTSKI I REKREACIJSKI RIBOLOV IGLUNA
U športskom i rekreacijskom ribolovu igluna dozvoljeno je obavljati ribolov samo na način ulovi i pusti, odnosno na način da se ulovljena riba mora pustiti prije izvlačenja na plovilo.
ISKRCAJ
Fizičke i pravne osobe, ovlaštenici povlastice za gospodarski ribolov na moru koji obavljaju ribolov igluna, mogu iskrcavati igluna samo u lukama određenim od ministarstva.
Isključivo cijeli primjerci igluna, bez odstranjenih ikakvih vanjskih dijelova, ili primjerci bez škrga i utrobe smiju se zadržati na plovilu, iskrcati i prevesti do objekta u kojem će se odviti prva prodaja.
Zabranjen je prekrcaj igluna na moru i u lukama.
Iskrcaj igluna dozvoljen je u sljedećim lukama:
S poštovanjem,
Dragutin Pejčić, dipl. oec.
Savjetnik za organizaciju rada cehova
HRVATSKA OBRTNIČKA KOMORA
Odjel za organizaciju rada cehova
Ilica 49, 10000 Zagreb